Vyhledat v textu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4
Schůzka rodičů 2024
5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19
Školní fórum
20 21 22
23 24
Pěší výlet ŠD
25 26 27 28 29
30 1 2 3
Divadélko Kos - Doktor Léčímrád
4 5 6
Drobečková navigace

Úvod > Archiv > Archiv MŠ > Desatero pro rodiče

Desatero, jak zvládnout nástup dítěte do MŠ

1. Mluvte s dítětem o školce

O tom, co se ve školce dělá a jaké to tam je. Vyhněte se negativním popisům, jako „tam tě naučí poslouchat“, „tam se s tebou nikdo dohadovat nebude“ apod.

2. Zvykejte dítě na odloučení

Při odchodu např. do kina láskyplně a s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte. Dítě potřebuje pocit, že se na Vás může spolehnout.

3. Veďte dítě k samostatnosti

Zvláště v hygieně, oblékání a jídle. Nebude zažívat špatné pocity spojené s tím, že bude jediné, které si neumí obléknout kalhoty nebo dojít na záchod a musí čekat na pomoc druhých.

4. Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do školky

Ujistěte ho, že mu věříte a že to určitě zvládne. Zvýšíte tak sebedůvěru dítěte. Pokud má dítě chodit do školky rádo, musí k ní mít kladný vztah. Z toho důvodu nikdy školkou dítěti nevyhrožujte (dítě nemůže mít rádo něco, co mu předkládáte jako trest) – vyhněte se výhrůžkám typu „když budeš zlobit, nechám tě ve školce i odpoledne…“

5. Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní

Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Ovšem neodcházejte ani narychlo nebo tajně, ani ve vzteku po hádce s dítětem.

6. Dejte dítěti s sebou něco důvěrného.

Nějakou maličkost, něco co se nerozbije a čehož případná ztráta by nebyla neštěstím.

7. Plňte své sliby

Když řeknete, že přijdete po obědě, přijďte po obědě. Neslibujte nesplnitelné.

8. Udělejte si jasno v tom, jak prožíváte nastávající situaci vy

Děti dokážou velmi citlivě poznat strach a nejistotu rodičů. Platí, že zbavit se své úzkosti znamená zbavit i dítě jeho úzkosti. Pokud máte strach z odloučení od dítěte a nejste skutečně přesvědčení o tom, že dítě do školky dát chcete, pak byste měli přehodnotit nástup dítěte do školky. Případně se dohodněte, že dítě do školky bude vodit ten, který s tím má menší problém.

9. Za pobyt ve školce neslibujte odměny předem

Dítě pak prožívá stres nejen z toho, že je ve školce bez rodičů a zvyká si na nové prostředí. přidá se strach z toho, že selže a odměnu pak nedostane. Samozřejmě – pokud den ve školce proběhne v pohodě – chvalte dítě a jděte to oslavit třeba do cukrárny nebo kupte nějakou drobnost. Materiální odměny by se ale neměly stát pravidlem, dítě by pak hračku vyžadovalo každý den.

10. Domluvte se s učitelkou

O možnostech postupné adaptace dítěte – před nástupem na každodenní docházku navštivte s dítětem několikrát školku, ze začátku můžete jít s dítětem do třídy, dítě může jít jen na dvě hodiny, apod.

______________________________________________________________________________

Prosíme rodiče dětí, které nastupují do MŠ, o:

  • Upřímnou snahu o spolupráci a vzájemnou domluvu (tzn. je-li nějaký problém, nedorozumění, dotaz, řešit tento s učitelkami i dětmi ve třídě přímo, tím se často předejde zkreslení informace).
  • Pravdivé a nezkreslené informace týkající se dítěte (informace o zdravotních či jiných obtížích a problémech dítěte - alergie, užívání léků, určitá omezení apod., informace o stravovacích návycích, specifických potřebách dítěte apod.).
  • Ohleduplnost vůči ostatním dětem a rodičům (a to zejména v případě, že je dítě evidentně nastydlé, nemocné, dojít s ním k lékaři a předejít šíření infekce). Je nepřípustné předávat děti do mateřské školy nedoléčené a žádat paní učitelky o podávání léků na doléčení ( kapky, sirupy). Děti přivádějte do školky zcela zdravé, aby nebylo ohroženo zdraví ostatních.
  • Pravidelné sledování nástěnek v šatně, včetně nástěnky pro rodiče, kde jsou rodiče informováni nejen o tom, co se ve školce děje, ale také o všech plánovaných akcích a změnách. Vyhneme se tak řadě problémů, které dětem ztrpčují život.
  • Zájem o to, co se s jejich dítětem ve školce děje, co zažívá, zdali má nějaký úkol, radost, starost apod. V tom spatřujeme smysluplnost propojení rodiny a školky i v dnešní hektické době.
  • Dodržování režimu dne, přivádění dětí mezi 6,00 a 8,00 hod.

Důležitá informace pro rodiče

Jsme tu pro Vás a Vaše děti. Ptejte se na cokoliv, je-li jakýkoliv problém či otázka z Vaší strany, nebojte se zeptat a říct. Najdeme si vždy čas se domluvit.